CROSS-SELL - CZYLI KREDYT HIPOTECZNY TO NIE WSZYSTKO?

CROSS-SELL - CZYLI KREDYT HIPOTECZNY TO NIE WSZYSTKO?

CROSS-SELL - CZYLI KREDYT TO NIE WSZYSTKO?


Banki do kredytu hipotecznego często proponują przynamniej kilka produktów dodatkowych. Są to m.in. konto osobiste, karta kredytowa czy ubezpieczenie na życie. Często jakiekolwiek oferty promocyjne są skonstruowane właśnie w ten sposób. Decydując się na taki pakiet możemy liczyć na niższe oprocentowanie kredytu.

Gdzie jest "haczyk"?

Jednak samo posiadanie tych produktów z reguły nie wystarczy. W przypadku konta zwykle trzeba jeszcze zapewnić comiesięczne wpływy w danej wysokości a przy karcie kredytowej trzeba np. wydać co miesiąc określoną kwotę przy jej użyciu lub wykonać określoną ilość transakcji.

A co gdy nie spełnimy któregoś z warunków? 

Banki weryfikują ich spełnianie najczęściej co kwartał. Jeżeli nie dopełnimy któregoś z nich nawet w jednym z trzech miesięcy bank może podwyższyć nam oprocentowanie(każdy warunek ma przypisaną określoną stawkę podwyżki). Jeśli po kolejnej weryfikacji okaże się, że tym razem wszystkie wymagania zostały spełnione, możemy liczyć na cofnięcie podwyżki. Jednak nie dzieję się tak w każdym banku. W niektórych raz podwyższona marża nie wróci już do pierwotnego poziomu!

Ile to trwa?

Na szczęście z reguły tego typu warunki nie muszą być spełniane przez cały okres kredytu. Zazwyczaj obowiązują od 3 do 5 lat po podpisaniu umowy. W przypadku wcześniejszej rezygnacji bank również ma prawo podwyższyć oprocentowanie. Po tym okresie nie trzeba się już tym martwić. Wyjątkiem są ubezpieczenia, które w zależności od sytuacji mogą okazać się obowiązkowe aż do całkowitej spłaty kredytu. Po wymaganym przez bank okresie można jednak skorzystać z dowolnego ubezpieczenia z rynku, które często są o wiele tańsze niż te proponowane przez bank.

Czy całkowity koszt kredytu będzie niższy?

To zależy między innymi od potrzebnej kwoty i przyjętego okresu spłaty. Dlatego zawsze warto zweryfikować jak to wygląda w naszym przypadku. Zdarza się, że lepiej będzie skorzystać z oferty standardowej. Każdy bank ma obowiązek przedstawić ją klientowi podczas przyjmowania wniosku. Niektórzy wybierają ją również mimo wyższej ceny, bo nie chcą mieć na głowie dodatkowego problemu. Warto jednak pamiętać, że nic nie tracimy, bo w przypadku niespełnienia warunków oprocentowanie i tak nie wzrośnie powyżej standardowego.


A Ty? Co o tym myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.


Komentarze

POPULARNE

10 SPOSOBÓW NA POPRAWĘ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

KOSZTY OKOŁOKREDYTOWE - KREDYT HIPOTECZNY

UBEZPIECZENIE POMOSTOWE - CO TO JEST? KREDYT HIPOTECZNY