UBEZPIECZENIE POMOSTOWE - CO TO JEST? KREDYT HIPOTECZNY

UBEZPIECZENIE POMOSTOWE - CO TO JEST? KREDYT HIPOTECZNY

UBEZPIECZENIE POMOSTOWE - CO TO JEST?

Ubezpieczenie pomostowe czyli tzw. „pomostówka” to jeden z elementów każdego kredytu hipotecznego. W zależności od sytuacji może nas ono kosztować od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego mimo, że zwykle nie zwracamy na nie większej uwagi - zdecydowanie warto mu się przyjrzeć!  

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem banku w przypadku, gdyby kredytobiorca przestał spłacać kredyt przed wpisem banku jako wierzyciela do IV działu Księgi Wieczystej. Taki wpis gwarantuje mu możliwość dochodzenia swoich praw do nieruchomości. Za ubezpieczenie zaczynamy płacić w momencie wypłaty kredytu czy też jego pierwszej transzy(w przypadku rynku pierwotnego).

Jak to działa?

Ubezpieczenie pomostowe działa dokładnie tak jak każde inne. Tylko, że w tym przypadku składki opłacasz Ty a ubezpieczonym jest bank. Dlatego gdy coś pójdzie nie tak przed wpisem banku do KW nieruchomości, nabywa on prawo do wypłaty odszkodowania.  W takiej sytuacji odzyska swoje pieniądze a ubezpieczyciel zażąda zwrotu środków od kredytobiorcy.

Ile to kosztuje?

Składka ubezpieczeniowa jest „zaszyta” w racie kredytu. Banki podwyższają jego oprocentowanie do momentu uzyskania wpisu. W zależności od instytucji jest to podwyżka od 0,05% aż do nawet 2,5% w skali roku.

Ile może trwać takie ubezpieczenie?

O ile w przypadku zakupu na rynku wtórnym czas potrzebny na wpis do Księgi Wieczystej wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy(w zależności od miasta) to w przypadku rynku pierwotnego z ubezpieczeniem możemy mieć do czynienia nawet do kilku lat od wypłaty kredytu.

Skąd ta rozbieżność? Dla nieruchomości na rynku wtórnym KW jest już założona, więc wystarczy jedynie złożyć wniosek o wpis do sądu. Z kolei na rynku pierwotnym taką księgę trzeba dopiero założyć. Jeżeli nabywamy mieszkanie od dewelopera to będzie tworzona dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, który przeniesie własność tzn. po zakończeniu budowy i oddaniu nieruchomości do użytkowania. Podobnie gdy decydujemy się na budowę domu samodzielnie, również musimy liczyć się z podwyższoną ratą przez dłuższy okres.

Jak się przed tym bronić?

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy czasowo zaoferować bankowi zabezpieczenie na innej nieruchomości. Poniesiemy koszt dodatkowej wyceny i ostatecznie będzie więcej dokumentów do wypełnienia, jednak w przypadku zakupu z rynku pierwotnego może się to opłacić np. w sytuacji gdy wiemy, że minie sporo czasu od wypłaty pierwszej transzy kredytu na budowę dla dewelopera do podpisania aktu notarialnego. Dlatego zawsze warto sobie wszystko podliczyć!

Z kolei drugim sposobem jest złożenie wniosku o przyspieszenie wpisu do sądu wieczystoksięgowego. O ile z realizacją takiej prośby może być różnie (w zależności od sądu) to na pewno nie zaszkodzi takie pismo skierować.

Wnioski

Podsumowując, ubezpieczenie pomostowe jest często pomijane w analizie kosztów kredytu hipotecznego, ale jak widzisz w niektórych sytuacjach może nas sporo kosztować. Dlatego zawsze warto skonsultować ten temat z ekspertem kredytowym.


A Ty, co o tym myślisz? Zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią w komentarzu.

Komentarze

POPULARNE

10 SPOSOBÓW NA POPRAWĘ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

KOSZTY OKOŁOKREDYTOWE - KREDYT HIPOTECZNY