WYCENA NIERUCHOMOŚCI A KREDYT HIPOTECZNY

 

WYCENA NIERUCHOMOŚCI A KREDYT HIPOTECZNY

WYCENA NIERUCHOMOŚCI A KREDYT HIPOTECZNY


W ostatnim czasie mamy do czynienia z postępującym wzrostem cen nieruchomości. Na portalach ogłoszeniowych widać coraz wyższe kwoty za metr kwadratowy. Jednak nie wszystkie te wartości są uzasadnione. Sprzedający czy deweloperzy najczęściej wystawiają mieszkania czy domy po zawyżonych cenach.

Dlatego zanim zdecydujemy się podpisać umowę przedwstępną czy też rezerwacyjną, dobrze jest zlecić wycenę nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu. Będzie to z reguły koszt od 500 do 800 zł(w zależności od rodzaju nieruchomości). W przypadku gdy specjalista po sporządzeniu tzw. operatu szacunkowego oceni, że wartość rynkowa jest poniżej ceny transakcyjnej, może to nam otworzyć pole do negocjacji.

O Ile kupując mieszkanie czy dom za gotówkę możemy zapłacić ile tylko chcemy, o tyle planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego trzeba na to bardzo uważać. Dlaczego?

Bank pożyczając nam pieniądze jednocześnie zabezpiecza się na kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku naszych problemów ze spłatą ma szereg praw na podstawie wpisu hipoteki w księdze wieczystej. Może na przykład zażądać sprzedaży mieszkania. Z uzyskanej sumy należy wtedy w pierwszej kolejności dokonać spłaty pozostałego kredytu.

Gdyby nie udało się uregulować całego zobowiązania w ten sposób, bank musiałby próbować odzyskać swoje pieniądze inaczej a byłoby to z pewnością bardziej kosztowne oraz czasochłonne. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do wartości rynkowej.  

Aktualnie banki są w stanie udzielić kredytu na maksymalnie 80 lub 90% wartości nieruchomości (tzn. musimy dysponować minimum 20 lub 10% wkładem własnym). Do obliczeń przyjmuje się zawsze niższą z dwóch kwot – cenę rynkową lub transakcyjną. W sytuacji, gdy ta druga okaże się wyższa, różnicę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni jako dodatkowy wkład.

Banki oceniają wartość nieruchomości na etapie analizy wniosku kredytowego, czyli już po podpisaniu umowy przedwstępnej czy rezerwacyjnej i po wpłacie np. zadatku. Dlatego jeśli wtedy okaże się, że trzeba dołożyć dodatkową gotówkę, którą nie dysponujemy, możemy mieć spory problem. W najgorszym scenariuszu nie kupimy mieszkania czy domu a zadatek przepadnie!

Również dlatego dobrze jest zlecić wycenę wcześniej. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieli jaką ilością gotówki musimy dysponować, aby doprowadzić transakcję do końca.

Co ważne taką wyceną możemy posłużyć się składając wniosek o kredyt. Nie będzie wtedy trzeba ponosić dodatkowej opłaty za zlecenie jej przez bank. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe, ale warto się temu przyjrzeć, bo nierzadko można w ten sposób zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.


A Ty? Co o tym myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Komentarze

Prześlij komentarz

POPULARNE

10 SPOSOBÓW NA POPRAWĘ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

KOSZTY OKOŁOKREDYTOWE - KREDYT HIPOTECZNY

UBEZPIECZENIE POMOSTOWE - CO TO JEST? KREDYT HIPOTECZNY